0532 281 64 66
TR

-NEDEN AHŞAP YAPI?  
Çünkü; ’’Ahşap yapı doğanın test ettiği ve onayladığı en mükemmel yapı sistemidir...’’  


ANADOLU'DA AHŞAP YAPI VE TARİHİ:
Yapıların Anadolu'daki tarihçesine kısaca göz atarsak; beton icat edilmeden önce yapı türleri aşağıda sıralanan tipler olarak özetlenebilir.  
1- Kerpiç (Toprak) Yapılar  
2- Taş Yapılar  
3- Ahşap Yapılar  
Ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş AHŞAP YAPI sisteminin ömrü ve dayanıklılığı konusuna kısaca bir göz atarsak; Anadolu topraklarında hala ayakta kalan, 2800 yıllık, tamamı Ahşaptan yapılmış Gordion Tümülüsü veya 17. yüzyılda ahşap olarak inşa edilmiş, Yalı - Konak gibi tarihi miraslarımızdan örnekler AHŞAP YAPI SİSTEMİNİN ömrüne ve dayanıklılık testine net bir cevaptır.    50 ila 90 yıl ömür biçilen BETON YAPI ile AHŞAP YAPI kıyaslaması, abes ve anlamsız kalır.  
HEMENEV olarak biz, Türkiye de kökeni bin yıllar öncesine dayanan, (başta Amerika ve Kanada olmak üzere gelişmiş ülkelerin ulusal yapı politikası olarak da yıllardır kabul ettiği ve uyguladığı…)  AHŞAP YAPI sistemini tekrar hatırlamamız ve Ülkemizin ekolojik dengesinin  daha fazla tahrip edilmeden kurtarılması adına, doğayla birebir uyumlu, AHŞAP YAPI SİSTEMİ’nin Türkiye'mizde de bilimsel olarak değerlendirilip, ulusal yapı politikası olarak  benimsenmesini temenni ediyoruz… 
''Doğal ve Sağlıklı Yaşam Dileğimizle.''  

 

AHŞABI TANIYALIM:   

Ahşap, kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesidir. Yapı ve dekorasyon malzemesi olarak, işlenebilmesi için gerekli enerji bakımından da en ekonomik malzemedir. Aynı miktar alüminyum, demir malzeme için gerekli enerji 50 mislidir.    
Yapı sanayisinde ahşap; üretilebilir, kolay işlenebilir olması, işlenmesinde az enerji sarfiyatı, deprem güvenliğinde birincil tercih, ısı yalıtım özelliği gibi özellikleri, çağımızın çevre  sorunlarına, çözüm olarak en mükemmel cevap veren malzeme olarak Ahşap ön plana çıkıyor. Birleşmiş Milletler Avrupa Çevre Komisyonu tarafından da onaylanmış ve teşvik  edilen, öncelikli malzeme ahşaptır.  
Bilinenin aksine ahşap kullanmak, ormanların yaşamasını sağlar. Nitekim kişi başına ahşap tüketimi fazla olan ülkelerde orman alanları devamlı çoğalmaktadır.   
"Çevreyi korumak için ağaçları kesin?" başlığı, Birleşmiş Milletler Avrupa Çevre Komisyonu tarafından yayınlanmış bir basın bültenidir… Tabii ki insanlara "hadi gidin önünüze gelen bütün ağaçları kesin" öğüdünü vermek için yazılmamıştır. Ahşap kullanmanın ne kadar çevreci bir davranış olduğunu anlatan bir makaledir.    ’’Ahşap, yanan ama yangına dayanıklı bir malzemedir…’’   Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Bugün ABD'nde kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı    Ahşap karkas olarak inşalarına gidilmekte, aynı nedenle çelik konstrüksiyonlar veya çelik bağlantılar, ahşap ile kaplanmaktadır. Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap  değildir.. Isı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle AhşapKarkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Ancak çıplak çelik konstrüksiyon (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) çok kısa bir sürede eriyerek taşıma gücünü tamamen kaybedebiliyor.    
’’Ahşap bakım yapılabilen, tamir edilebilen bir malzemedir…’’


AHŞAP YAPI SİSTEMİ AVANTAJLARI:

Gelişmiş batılı ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ahşap sistem; toplum ve kamu sağlığı düşünülerek resmi mercilerce tavsiye edilmektedir. Modern toplumlarda bireylerin daha özgür, daha keyifli ve daha rahat yaşaması için sağlıklı ve güvenli yapı sistemleri içinde ahşap kadar ergonomik bir malzeme yoktur.
Kaliteli yapı    
Kanada standardında -40 dereceye göre dizayn edilen ahşap karkas  evlerde ısı ve ses yalıtımları mükemmel değerlere sahiptir. Duvarlar izolasyonlu, dış cepheler yanmayan, bakım gerektirmeyen fiber-cement (elyaf-çimento) ile kaplı olup çatılar shingle ile örtülmektedir. Su tesisatında folyolu PPRC kullanılmaktadır. Elektrik tesisat sistemi, kontak riskini sıfırlamak adına buatsız sistem olarak projelendirilmiş olup, alev almaz silikonlu kablo döşenerek maksimum güvenlik sağlanmaktadır.   
Süre avantajı
TAŞINABİLİR HEMENEV’i diğer prefabrik yapı sistemlerinden ayıran en büyük özelliklerden biri, TAŞINABİLİR HEMENEV’in tamamen bitmiş ve kullanıma hazır olarak sevk edilmesidir. Prefabrik Yapı Sisteminde ise!, hazır duvarlar yerine sevk edilir, istenen ev yerinde kurulur. Su, elektrik tesisatı, fayans vs. döşeme, mutfak-banyo mobilyaları, boya gibi 4-5 kalem ekip işi yerinde tamamlanır… Oysa HENENEV sevk edilip, yerine bırakıldığı günün akşamı kullanıma hazırdır.   PROJELİ HEMENEV ile BETONARME YAPI sisteminin süre karşılaştırmasında ise, yaklaşık 150 m2 lik dublex bir villanın anahtar teslim süresi 60 gün civarında olup, aynı boyutlarda bir BETONARME villanın teslim süresi en az iki üç mislidir.   
Ekolojik yaşam   
Diğer yapı sistemlerine göre, Ahşap Yapı Sisteminin üretimi sırasında, kullanılan enerji daha azdır. Kullanılan tüm malzemelerin çevre dostu ürünler olması.. çevreye verilen zararı minimuma indirir. Ayrıca, ahşabın kendisi ısı izolasyonu sağladığından ve buna ilave olarak;  HEMENEV’in tavan, taban ve dört cephesi   izolasyon değeri çok yüksek malzemelerle izole edildiğinden, diğer Yapı Sistemlerine göre, daha düşük enerjiyle ısıtma ve soğutma sağlanmaktadır.    Sağlıklı    Ahşap yapı sistemi ahşabın sağladığı sağlıklı ortamı, içinde yaşayanlara da yansıtır. Rutubetsiz ortam, içinde yaşayanları romatizmal ve solunum rahatsızlıklarına karşı büyük ölçüde korur. Betonarme yapılarda ise, betonun karbonlaşmasından meydana gelen radon gazı, insan sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Ahşap yapılar, sağlıklı yapılarıyla insan ömrünü uzatmaktadır.       Deprem güvenliği    HENMENEV sistemi deprem esnasında diğer yapılardan çok daha sağlam bir performans sergileyerek, güvenilir ve huzurlu yaşam alanları oluşturur.    Ahşap Sistemle üretilen binalar; çelik binalardan 13 kat, betonarme binalardan 5 kat daha hafiftir. Ahşap Yapı olarak 30 ton olan bir evin karşılığı, Betonarme olarak 150 ton, çelik olarak 350 ton civarındadır.  
Estetik / Fonksiyonellik
İç mekanda ahşap merdivenler, süpürgelikler ve parkeler; dış mekanda ahşap görünümlü fiber-cement (elyaf-çimento) ve dış cephe motifleri ahşabın estetik yansımalarını oluşturuyor. Mükemmel estetik anlayışıyla tasarlanan bu evlerde kiriş ve kolon çıkıntıları bulunmadığından, dekorasyon ve yerleşimde çözüm çok daha rahat yapılır.    
Yangın güvenliği
Ahşap yapı sisteminde ısı geçirmeme ve kömürleşmeme özelliklerinden dolayı yangına karşı ortalama 30 ile 90 dakika arasında ayakta kalabilir. Dış cephelerin yangına karşı özel bir malzeme ile inşa edilmesi ve yangına karşı son derece dayanıklı yapılar üretilmesi.. üstelik yapı sisteminde binanın elektrik sisteminde alev almayan silikonlu kabloların diğer sistemlere göre 5 kat fazla kullanılarak buatsız olarak çekilmesi önemlidir. Böylelikle binada elektrik kaçağı problemi önlenerek maksimum koruma sağlanır. Bilinenin aksine ahşap kolay yanmayan bir malzemedir. Yangına maruz kalan ahşap bir malzemenin öncelikle dış yüzeyinde karbonlaşma tabakası meydana gelir ve süreyi de uzatır.     Enerji tasarrufu    Yapı sisteminde uygulanan ısı yalıtımları kaybedilmiş enerjiyi tekrar elde etmek yerine, o enerjiyi mümkün olduğunca kaybetmeme özelliğine sahiptir. Bilindiği gibi günümüz koşullarında yakıt fiyatları sürekli olarak artış göstermektedir.    Ahşap yapı sistemi ile betonarme bir yapıyı kıyasladığımızda % 65 oranında enerji tasarrufu sağlar ve bu bakımdan ciddi anlamda kazanç sağlayan bir sistemdir. 

Copyright 2015 © All Rights Reserved