0532 281 64 66


A.Yavuz Siliri

O.Kuyumcu Silivri

Seyda Hanim Göktürk

Projeli Ahşap Uygulaması

Projeli Ahşap Uygulaması

Projeli Ahşap Uygulaması

Projeli Ahşap Uygulaması

Projeli Ahşap Uygulaması

Projeli Ahşap Uygulaması
YERİNDE YAPIM AHŞAP YAPI SİSTEMİ:    Ahşap Yapı, zemin şartlarına göre statiği oluşturulmuş Betonarme temel üzerine inşa edilir.  

Duvar Bölmeleri 
   Ahşap taşıyıcı sistemlerde duvarlar büyük önem taşımaktadır. Yapı yüklerinin zemine aktarılması ahşap duvarlar ile olmaktadır. Ahşap duvarların mimari bölümler oluşturmanın  yanında bir de taşıyıcı özelliği vardır. Maruz kaldığı yüke göre yan yüzeylerine osb çakılması sureti ile ahşap taşıyıcı perde duvar adını alabilir. Ahşap duvarlar kat yüksekliğine  bağlı olan uzunluktaki dikey ve bu dikeyleri birbirine bağlayan yatay elemanlardan oluşur. Dikey elemanlar arasında oluşan boşluklar iç mekanların dış ortamdan izole edilmesinde en  pratik ve ekonomik uygulamaya olanak vermektedir.  

Kat Arası Kirişleri
    Kat arası kirişleri yatay, dikey ve diyagonel yapı elemanı ve düğüm noktalarından oluşmaktadır. Düğüm noktalarında birleşim elemanı olarak, statik hesaplar sonucunda o noktada oluşan moment ve kesme kuvvetini güvenli şekilde karşılayan özel metal plakalar kullanılmaktadır. Ahşap kiriş döşeme kirişi ve taşıyıcı kiriş olmak üzere iki tiptedir. Kat arası kirişleri, üzerine gelen yükleri diyagoneller sayesinde güvenli bir şekilde mesnet bölgelerine aktarabilmektedir. Kat arası kirişleri statik hesaplar sonucunda açıklığına ve üzerine tesir eden yüklere bağlı olarak belli aralıklarda konulur. Ahşap kirişin diğer bir önemli özelliği ise diyogoneller  arasında oluşan boşluklardan her türlü tesisatın kolaylıkla ve ekonomik olarak uygulanmasını sağlamaktadır.  

Çatı Makasları   
Ahşap taşıyıcı sistemde çatı makasları, yatay dikey ve diyagonel bir çok yapı elemanı ve bu elemanları birbirine bağlayan düğüm noktalarından oluşmaktadır. Düğüm noktalarında birleşim elemanı olarak özel metal plakalar kullanılmakta bu plakalar en ekonomik maliyetli ve statik açıdan en güvenli dizaynlara olanak vermektedir. Fırınlanmış özel keresteden imal edilmiş olan ahşap çatı makasları kendi ağırlığının çok üzerinde yük taşıma kapasitesine sahip olduğundan statik açıdan son derece güven vermektedir. Ayrıca makasların dizaynı çatı arasında geniş boşluklara olanak verdiğinden her türlü mekanik elektrik ve sıhhi tesisatının uygulanmasına olanak sağlamaktadır. 

Copyright 2015 © Tüm Hakları Saklıdır